Jak zrobić leczniczą nalewkę, żel, sok lub maść z aloesu?
11

A A A

Zapewne każdy z nas słyszał o leczniczych właściwościach aloesu. Ta niezwykła roślina znana jest i ceniona od stuleci, niemniej obecnie niewiele osób wie, jak wykorzystać drzemiącą w niej moc. Obecnie w aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe preparaty zawierające w swym składzie aloes. Są to najczęściej soki, żele do picia, soki z miąższem, płyny i maści. Preparaty te są niekiedy dodatkowo wzbogacane wyciągiem z malin, jeżówki lub witaminą C.

Jak zrobić leczniczą nalewkę, żel, sok lub maść z aloesu?

Napój z aloesu, fot. GorillaSushi via Compfight cc

Produkty ze sklepu

Chcąc skorzystać z nieocenionych właściwości aloesu i zastosować go w leczeniu chorób, a także w zapobieganiu im, można skorzystać z bogatej oferty produktów aptecznych i zielarskich. Gotowe leki wykonane na bazie tej dobroczynnej rośliny mogą się przydać zarówno na dolegliwości wewnętrzne jak i zewnętrzne. W sprzedaży są więc oferowane nie tylko preparaty w firmie płynnej, ale również maści.

Cena jednego opakowania leku (w zależności od rodzaju) waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Tymczasem można wykonać samodzielnie nalewki, soki i maści, których działanie jest równie skuteczne, jak gotowych leków, a ich wykonanie jest bardzo proste i nie wiąże się w wydatkowaniem dużych sum pieniędzy.

Żel z aloesu

Aloesowy żel sprawdza się jako skuteczny lek stosowany w leczeniu ran i wszelkich dolegliwości skórnych. Posiada właściwości antyseptyczne, nawilżające i przeciwświądowe. Zamiast decydować się na gotowy specyfik z apteki, można go wykonać własnoręcznie w domu.

Do jego wykonania potrzebne będą:

 • świeże liście aloesu
 • sproszkowana witamina C
 • witamina E (w kapsułkach)

Odpowiednie proporcje to: ¼ szklanki zmiksowanych liści, 500 mg witaminy C i 400 IU witaminy E (1 – 2 kapsułki).

Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować i zamknąć w ciemnym szklanym opakowaniu. Żel przechowywać w lodówce i używać go do smarowania ran i podrażnionych miejsc na skórze.

Maść z aloesu

Maść aloesowa powstaje w wyniku długiego gotowania soku uzyskanego z liści aloesu. W trakcie gotowania zostaje odparowana woda, zaś uzyskana w ten sposób maść posiada dość gęstą konsystencję, nadającą się do smarowania miejsc zmienionych chorobowo. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się w leczeniu trądziku.

Jak zrobić leczniczą nalewkę, żel, sok lub maść z aloesu?

Aloes, fot. jiva via Compfight cc

Sok z aloesu

Do wykonania soku z aloesu potrzebne będą świeże liście z usuniętymi wcześniej kolcami. Po ich dokładnym umyciu należy wydrążyć z liści miąższ i wymieszać z dowolnym sokiem z cytrusów. Może to być sok wyciśnięty ze świeżych owoców, lub kupiony w sklepie (pomarańczowy, grejpfrutowy).

Gotowy sok przechowywać w lodówce maksymalnie przez 7 dni. Spożywać w formie rozcieńczonej 2 łyżki soku z aloesu na szklankę wody. Najsilniejsze właściwości lecznicze posiada w czasie pierwszych 3 dni od przygotowania.

Nalewka z aloesu

W zależności od rodzaju schorzenia stosuje się różne przepisy na wykonanie nalewki aloesowej. Najbardziej jednak popularnym sposobem jest wykonanie jej w tradycyjny sposób, czyli na spirytusie z dodatkiem miodu. Do jej sporządzenia potrzebne będą w równych ilościach:

sok wyciśnięty z liści aloesu

 • spirytus
 • płynny miód
 • sok z cytryny

Po zmieszaniu wszystkich składników, gotowy napój należy przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce. Przez pierwszy tydzień należy codziennie wstrząsać butelkę z nalewką, by składniki dobrze się zmieszały. Po tygodniu nalewka jest gotowa do spożycia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Jak zrobić leczniczą nalewkę, żel, sok lub maść z aloesu? aniia k.

  Dziękuje za przepisy. Ostatnio namnozylo mi się sporo aloesu. Mam z 6 doniczek i pełno odnuzek. Zastanawiałam się jak go wykorzystać . Teraz wiem :) ciekawi mnie czy taki żel można zrobic jak do sek… :)

  Odpowiedz