Jak odpowiednio uprawiać aloes?
8

A A A

Aloes jest rośliną popularną, dość dobrze rozpowszechnioną w Polsce, chociażby przez wzgląd na jego dobroczynne działanie. Pierwotnie pochodzi z rejonów Afryki, Azji i Madagaskaru, gdzie klimat jest raczej tropikalny i panują wysokie temperatury. Najbardziej znanymi gatunkami są aloes drzewiasty, aloes pstry oraz aloes zwyczajny. Rośliny te kwitną zwykle 2-3 razy do roku i wypuszczają kwiaty na długim pędzie, zebrane w liczne kwiatostany. Niektóre gatunki znane są z leczniczych właściwości, jednak nie tylko ten fakt jest powodem, dla którego można chcieć je uprawiać.

Jaka temperatura będzie odpowiednia?

Jeżeli chcemy hodować swoją własną roślinkę, powinniśmy zdawać sobie sprawę ze wszystkich wymagań, jakie muszą być spełniony, aby nie uschła po dwóch miesiącach. Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią temperaturę. Aloes czuje się doskonale, kiedy wokół panuje około 20 stopni C, a miejsce jest dobrze oświetlone. Najlepiej więc postawić doniczkę na parapecie, a latem wystawiać ją na taras, czy balkon, jednak koniecznie ochraniając od deszczu. Zimą aloes możemy przenieść w chłodniejsze miejsce, o temperaturze 10 stopni C.

Jak odpowiednio uprawiać aloes?

Aloes w doniczce, fot. olgaberrios via Compfight cc

W jaki sposób podlewać roślinkę?

W okresie letnim, do września staramy się utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Wystarczy, kiedy będziemy robić to raz w tygodniu, ewentualnie co dwa tygodnie, kiedy temperatura nieco się obniża. Jeżeli woda spłynie na podstawkę należy ją wylać, aby uniknąć przegnicia korzeni. Dużo lepiej jest, kiedy nie podlejemy naszej rośliny wystarczająco dobrze, niż gdybyśmy mieli zrobić to aż za bardzo. Aloes bowiem jest niesamowicie wytrzymały na brak wody i potrafi przetrwać bez niej dużo dłużej, niż miałoby to miejsce z nadmierną jej ilością.

Co jeszcze możemy zrobić?

Przede wszystkim warto pomyśleć o nawożeniu rośliny. Możemy to robić co dwa tygodnie, specjalnym nawozem do sukulentów, ale tylko w okresie wegetacji. Kiedy chcemy przesadzić aloes pamiętajmy, że ziemia powinna być zmieszana z piaskiem gruboziarnistym. Róbmy to najlepiej wiosną. Starsze można przesadzać co 3 lata, młodsze nawet o rok.

Należy zwrócić także uwagę na to, jak wygląda nasz aloes i obserwować czasami, czy nie pojawiają się na nim żadne zmiany, mogące świadczyć o chorobie lub istnieniu szkodników. Możemy spodziewać się na przykład brązowych plam na liściach, ale również mszyc.

Gdy zdecydujemy się już na posiadanie aloesu w swojej domowej uprawie, należy dobrze zapoznać się z zasadami, jakich trzeba przestrzegać. Nie jest to bowiem normalna roślina, lecz wymaga specjalnych metod uprawy, co nie oznacza wcale, że bardziej skomplikowanych.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*